Kdo jsme?
Kam jdeme?
A nebo co vlastně chceme od sebe, od života?
Použijte myšlenkovou mapu jako pomocníka při hledáních odpovědí na tyto základní otázky.
Znáte ten pocit, kdy přemýšlíte a hloubáte nad nějakým soukromým a osobním problémem? Napadají Vás různé myšlenky, nápady a řešení. Přicházejí stále nové a nové a vy je konfrontujete mezi sebou a s dalšími vnějšími nebo vnitřními podmínkami a výsledkem je úplný chaos v hlavě.
Tomuto stavu, kdy „pro stromy nevidíte les“, se dá předcházet myšlenkovou mapou. Prostě si v tom uděláte pořádek. Je totiž úplně lhostejné, zda jde o plán rekonstrukce bytu nebo koupelny. Může jít i o strukturu a obsah vašeho webu nebo blogu. Jenže může jít o mnohem důležitější a osobnější problémy a otázky z toho plynoucí. Mám změnit zaměstnání, partnera, styl života? Co vlastně chci a nebo čeho vlastně chci dosáhnout? V životě? V práci? V osobních vztazích s blízkými?
Myšlenková mapa Vám může pomoci. Netvrdím , že to bude fungovat každému a nebo na každou otázku a nebo problém, ale je jediný způsob, jak to zjistit. Vyzkoušet to!
Konec konců myšlenková mapa je taky jenom mapa. A mapy nám mají pomáhat se orientovat. My se pomocí myšlenkové mapy můžeme podívat třeba „kde jsme a kam jdeme.“
Jak tedy postupovat?
- Stanovte si problém. Jeden jasný, jednoznačný a hlavně konkrétní. (Například Já, moje budoucnost, kariéra…)
- Stanovte si klíčové otázky. Jinými slovy: „ O co Vám jde“. Otázky musí být také jednoduché a jednoznačné a pozor! Vždy jen na jednu věc. Například: Co chci získat? Čeho se bojím? Co chci mít? Čím chci být? Atp…
- V této fázi máte první nejdůležitější linii. Tady se opravdu pravdivě zeptejte na to, co potřebujete. Klidně toho může být i více. Znovu se podívejte, zda je výčet otázek konečný.
- Nyní si k jednotlivým otázkám napište, namalujte vše, co vás napadá. Úplně vše! Nic nevynechejte. Logiku nechte stranou. Možná se Vám stane, že nebudete vědět co dříve a nebo naopak se klidně může stát , že najednou nebudete vědět, jak dál. Ignorujte to, neztrácejte čas a běžte dál a vrate se k otázce později.
- Následně, klidně i s časovým odstupem si ve struktuře – mapě udělejte pořádek. Vymažte, co je nesmyslné. Co se nehodí nebo nechcete. Zdůrazněte to podstatné a hlavní, určete si priority jednotlivých kroků apod. Také pozor na pojmy, které se objevily na různých místech struktury myšlenkové mapy na dvou nebo dokonce na více místech. Většinou jde o důležitější pojem. Může být i klíčový a může být i důvodem udělat si pro něj hlavní větev. Může totiž ovlivňovat více aspektů a jeho podcenění by nebylo dobré.
- K mapě se vracejte. Měňte ji, doplňujte a konfrontujte se skutečností. Vaše osobní myšlenková mapa není dogma, kterým se musíte řídit. Je to živý obraz vašeho JÁ, Vašeho života. Mění se neustále vnější i vnitřní podmínky. Musí se zákonitě měnit i vaše mapa.
Myšlenková mapa, kterou jste si vyrobili sami pro sebe nevyřeší žádné problémy. Nic neudělá za Vás, ale může pomoci vidět všechny aspekty komplexně a v širších souvislostech. Pomůže Vám postihnout i další faktory , které Vás ovlivňují a umožní vidět jejich vliv a vážnost. Rozhodnutí, která potom uděláte budou přesnější, cílenější a správnější.
Mgr. Miloslav Hubatka